Tak jakoś wychodzi, że jak nie pełno figurek, to pełno kart. W tym tygodniu karcianki przejęły newsy prawie całkowicie, chociaż znajdziemy tutaj również dość plastiku, by każdy był zadowolony.
DUNGEON ALLIANCE 2print
(8 Sierpień – 31 Sierpień) Quixotic Games
Dungeon Alliance jest przedstawicielem gatunku deckbuilderów, jednak łączy tę mechanikę z węrdówką po podziemiach z wykorzystaniem figurek. Gracze wybierają swoich bohaterów tworząc tytułowy Sojusz i ruszają w podziemia by walczyć z potworami, a za zdobyte doświadczenie rozwijać swój deck, czyli zwiększać możliwości.
Jest to kampania wprowadzająca dodatek do gry, a przy okazji oferująca ponowny druk samej podstawki. Dosyć popularna ostatnio zagrywka, gdzie wydawca może zarobić dodatkowo oferując wymaganą do dodatku podstawę. W samej grze figurki są czysto reprezentatywne i spokojnie mogłyby być zamienione na żetony, ale na pewno podnosi to estetykę wydania. Dodatek wprowadza fabularne karty, rozgrywane podobnie jak scenariusze.
Każdy z dodatków oferowanych w kampanii (jeden jest z poprzedniej) to koszt 25$. Jeżeli interesuje nas sama gra, to musimy wydać najmniej 80$, wtedy dostaniemy dodatek z tej kampanii wraz z podstawową wersją gry. Mimo ufundowania ciągle jeszcze nie odblokowano żadnego celu, ponieważ są to dość wysokie progi. Jednak coś za coś – każdy z tych progów wprowadza kolejny rozdział do fabularnego dodatku (zaczynamy z dwoma), więc jest to dosyć bogaty cel sam w sobie.
Warto?
+ ciekawe połączenie deckbuildingu z eksploracją podziemi
+ przyjemne i czytelne wykonanie
+ różnorodność bohaterów oraz trybów gry (kooperacja, konfrontacja, solo)
– spora cena jak na karciankę z figurkami (tak naprawdę zbędnymi)
ENDOGENESIS
(8 Sierpień – 7 Wrzesień) David Goh
Epicka bitwa istot podobnych bogom toczy się w tej strategicznej karciance dla 3 do 5 graczy. Gracze wcielają się w kosmiczne byty mające dostęp do innych światów, zbierające zdolności by budować możliwości swojego bohatera i pokonać wrogów.
Pierwszy projekt wydawnictwa na pewno zachwyca unikalną szatą graficzną. Oparta o zbieranie kolekcji kart (set collection) by odpalić niesamowite comba gra karciana jest dosyć abstrakcyjna w swoim wyglądzie i zasadach, ale tę abstrakcyjność ubiera w odpowiedni klimat kosmicznych bytów. Ciekawa gra w całkiem przyzwoitej cenie.
Grę wesprzeć można za kwotę 43$. Same cele są dziwnie pomyślane i nie do końca zależą od kwoty, a od poszczególnych osiągnięć. Do tej pory odblokowano dodatkowe karty, dodatek oraz ulepszenie materiałów.
Warto?
+ ciekawie zapowiadająca się karcianka abstrakcyjna
+ mimo braku grafik jako takich robi wrażenie wykonaniem graficznym
+ rozsądna cena jak na zawartość
– pierwsza gra wydawnictwa, więc ciężko ocenić jakość finalną
SIMULATION THEORY
(1 Sierpień – 9 Wrzesień)
Gra dla 1 do 6 graczy eksplorująca teorię, że nasz wszechświat może być tylko zaawansowaną symulacją. Trzy różne rzeczywistości, trzy moduły. Jedna gra. Połączenie dungeon crawlera z grą „escape room”.
Trzeba przyznać, że gra zapowiada się intrygująco, a to za sprawą połączenia kilku rodzajów rozgrywki tworzących ciekawą grę logiczną. Na pewno jeżeli chodzi o podejmowany temat jest to unikat sam w sobie, dodatkowo na plus należy zaliczyć cenę, która jest na tyle mała, że można dać szansę samej grze. W grze występują 3 tryby: dla niedzielnych graczy, zaawansowany i przygodowy – co na pewno poprawi jej regrywalność i zapewni różnorodność.
Grę dostaniemy wspierając za kwotę 40$. Cele odblokowują dodatkowe karty czy bohaterów pozwalających grać w więcej osób lub zapewnić grze odpowiednią regrywalność.
Warto?
+ nieeksplorowany do tej pory temat
+ estetyka i jakość wykonania
+ bardzo dobra cena jak na zawartość
– ciężko ocenić czym ta gra jest po połączeniu wszystkich mechanik
– abstrakcyjność rozgrywki może zabrać cały klimat tematyki