Dlaczego czytasz ten tekst?
No dobrze… Pozwolę sobie założyć, że czytasz ten tekst, ponieważ chciałbyś zagrać w jakąś grę, ale nie bardzo wiesz, od czego zacząć i potrzebujesz przewodnika. Jeśli faktycznie tak jest, to ten tekst napisałem właśnie dla ciebie. Nasz serwis skoncentrowany jest przede wszystkim na tak zwanych grach ameri, czyli tworzonych w stylu amerykańskim. Na razie nie musisz zaprzątać sobie głowy terminologią, gdyż omówię ją później. Tymczasem wyjaśnijmy sobie kilka ogólnych kwestii.
Po pierwsze – znajomi
Ponieważ gry planszowe zyskują w naszym kraju coraz większą popularność (jesteśmy trzecim rynkiem w Europie!), istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że któryś z twoich znajomych już dysponuje jakąś grą, którą mógłby ci pokazać. Nie bój się zapytać! Doświadczeni gracze są bardzo szczęśliwi, mogąc szerzyć planszówkowe szaleństwo, a do tego z pewnością wytłumaczą ci zasady. Takie rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę – w ten sposób masz szansę od razu dołączyć do jakiejś grupy graczy, która poprowadzi cię dalej. A co, jeżeli nie masz znajomych, którzy posiadają własne tytuły i wciąż chciałbyś w coś zagrać, ale bez wydawania pieniędzy? Nic straconego…
Kolejną opcją są odbywające się cyklicznie konwenty, takie jak: Gratislavia, Planszówki na Narodowym albo Pionek
Przyciągają one zawsze sporą rzeszę osób spragnionych gry, wystawców i wolontariuszy, którzy chętnie poświęcą swój czas, abyś zrozumiał zasady i mógł dobrze się bawić. Jeśli akurat żaden konwent nie odbywa się w najbliższych dniach w twojej okolicy, zawsze możesz skorzystać ze zbiorów specjalistycznych pubów czy kawiarni planszówkowych (na przykład Hex) albo po prostu wypożyczalni. Musisz jednak wiedzieć, że jeśli się wciągniesz, to możesz być pewien, że wkrótce gry planszowe w twoim domu będą walczyły o miejsce z łóżkiem i szybko zapomnisz, na jaki kolor pomalowałeś ściany (a przynajmniej nieobce ci będą nazwy Kallax czy Billy).
Ostatnia sprawa – gry planszowe to zabawa nie tylko dla dzieci
Pamiętasz, co mówiłem o tym, ile jest różnych tytułów, i że gry planszowe coraz bardziej się rozpowszechniają? Dodajmy dwa do dwóch – gry dla dzieci to tylko jedna z gałęzi rynku, gdyż grają wszyscy – dzieci, studenci, dorośli, a nawet całe rodziny. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Rasa – Gracz Ameri
Wytrwałeś aż do tego miejsca, więc należą ci się wyjaśnienia. PrzyStole to platforma skupiająca się głównie na grach tworzonych w stylu amerykańskim, a to znaczy… mniej więcej… ociekających klimatem. Wszędzie, gdzie pisze się o grach planszowych, spotkasz się z podziałem na tzw. ameri i euro gry, chociaż w ostatnich latach podział ten nieco się zaciera. Nie będę ci teraz zabierał czasu niepotrzebnymi wyjaśnieniami czy historią takiego stanu rzeczy, ale chciałbym uzmysłowić ci w dwóch zdaniach różnice, abyś wiedział, czego możesz się spodziewać, przeglądając inne części tego portalu.
Gry euro opierają swoją siłę na bardzo dobrze przemyślanych (i policzonych) mechanizmach, posiadają jedynie szczątkowe tło fabularne (albo w ogóle go nie posiadają), a granie w nie przypomina rozwiązywanie łamigłówki. Z tego powodu zawierają niewiele (albo wcale nie zawierają) elementów losowych, a ich wykonanie – choć solidne – charakteryzuje się estetyką skłaniającą się raczej ku praktyczności niż wizualnym fajerwerkom.
Ameri to takie tytuły, które dostarczają mnóstwa emocji, pozwalają się wczuć w przedstawione wydarzenia i odejść od stołu z wypiekami na twarzy, jeszcze długo przeżywając to, co stało się na planszy parę godzin wcześniej. Z tego powodu nie stronią od przynajmniej odrobiny losowości i są pięknie wykonane. Grafiki przemawiają do wyobraźni, świat przedstawiony posiada własne tło fabularne, a w pudełko często znajdziemy figurki poszczególnych postaci. Granie w takie gry przypomina uczestniczenie w interaktywnej opowieści, a więc jest trochę jak czytanie książki czy oglądanie filmu, w którym to gracze są głównymi bohaterami. Jeśli to jest właśnie to, czego szukasz – jesteś w dobrych rękach.
Wybierz swoją klasę postaci
Jak widzisz – do tej pory nasza podróż przebiega całkiem nieźle, ale pora powoli zdecydować się na coś konkretnego, dlatego wskażę ci kilka tytułów, od których naszym zdaniem warto zacząć. Na początek chciałbym jednak dowiedzieć się czegoś o tobie.
Wojownik
Być może za młodu grywałeś (lub nadal grywasz!) w komputerowe gry strategiczne, takie jak chociażby The Settlers. Wśród gier planszowych znajdziesz wiele wspaniałych tytułów, które skupiają się na rozwoju swojej bazy i zajęciu terytorium przeciwnika. Mogę wśród nich wymienić chociażby: RuneWars, Wojnę o Pierścień czy Twilight Imperium. Takie gry mają jednak to do siebie, że ich zasady są raczej rozbudowane, a co za tym idzie – jeśli nie masz kogoś, kto mógłby ci je w przystępny sposób wytłumaczyć, proponuję zacząć od czegoś lżejszego. Dość prostą grą strategiczną dającą wiele możliwości jest Blood Rage, którego mogę z czystym sumieniem polecić również bardziej zaawansowanym graczom. Jeśli natomiast szukasz tytułu osadzonego w baśniowych klimatach, który posiada zaledwie kilka prostych, łatwych do zrozumienia mechanik, a zarazem nie jest grą prostacką – polecam Small World.
Łotrzyk
Od podboju terytoriów i dowodzenia całymi armiami wolisz przygody skupione na zaledwie garstce bohaterów? Wypróbuj gry przygodowe, które zazwyczaj mają bardzo proste zasady, a ich siła bierze się z opisów i przedstawionego świata. Prosty jest Relic, który swoje korzenie bierze z Magii i Miecza, ale dostarcza więcej ciekawych rozwiązań i „nie ciągnie się” jak pierwowzór. A jeżeli wolisz klimaty zombie, wypróbuj którąś grę z serii Zombicide. Idąc dalej… Jeżeli dobrze znasz angielski, polecam sięgnąć po serię DnD Adventure System albo Masmorrę. Bardziej złożonym tytułem, choć także godnym polecenia, jest Runebound (a dokładniej jego trzecia edycja).
Barbarzyńca
Zdarza ci się sięgać po konsolę lub komputer w poszukiwaniu bardzo szybkiej akcji, strzelanin czy bijatyk? Tutaj sprawa jest nieco trudniejsza, ze względu na samo medium. Może cię zainteresować Adrenalina, która ma w sobie jednak wiele z gry euro, czy Gears of War z mocno wyczuwalnym klimatem, wymagające taktycznego myślenia. Musisz jednak mieć świadomość, że nawet te gry znacząco różnią się w odczuciach od swoich komputerowych inspiracji.
Mag
Nie grywasz w gry elektroniczne, nie masz doświadczenia z planszówkami, nie wiesz jeszcze dokładnie, czego tak naprawdę szukasz? W porządku… Polecam wypróbować kilka mniejszych, prostszych tytułów i z większą świadomością kierować się w krainę pionków, figurek i rzutów kośćmi. No właśnie… Rzuty kośćmi… Jeśli chcesz zobaczyć, jak bardzo zakręcone potrafią być dzisiejsze gry planszowe, wypróbuj Wojowników Podziemi. Jest to gra, w której przemierzamy lochy i walczymy z potworami, rzucając kośćmi… do celu, jakim jest plansza! Całość okraszono groteską i podano w lekkiej formie. Wspomniany wcześniej Small World również jest grą humorystyczną, ale zdecydowanie bardziej nastawioną na taktykę i kontrolowanie terytoriów w świecie, który jest zwyczajnie za mały dla wszystkich. Dokonać tego możemy dziwacznymi rasami, takimi jak latające szkielety czy handlujący orkowie. A może wolisz klimaty Cthulhu? Polecam bardzo ładnie wykonaną (i tanią) Pandemię: Cthulhu, w której to gracze muszą się wspólnie zmierzyć z mającymi się przebudzić i zniszczyć świat monstrami, zwanymi Przedwiecznymi. Zombie? Wspomniany wcześniej Zombicide powinien być do udźwignięcia nawet dla niedoświadczonych graczy. Swoich zagorzałych zwolenników ma także Talizman: Magia i Miecz (4. edycja), jednak jeśli nie darzysz jej sentymentem z młodości – może się okazać dla ciebie zbyt prosta i losowa.
Epilog
Tutaj nasze drogi się rozchodzą – przynajmniej na razie. Recenzje większości wymienionych gier znajdziesz w naszym serwisie, ale ostateczną decyzję musisz podjąć sam. Niezależnie od tego, którą ścieżkę wybierzesz, wierzę głęboko, że kiedy raz weźmiesz do ręki kości, wykonasz pierwszy rzut i spojrzysz na wynik – będzie on pokazywał pełne zauroczenie. A kiedy, za jakiś czas, wrócisz spragniony nowych przygód – będziemy na ciebie czekali, prowadząc cię po nowych, niezbadanych ścieżkach gier przesiąkniętych klimatem.