8 sierpnia 2017

Gry Planszowe

Gry planszowe

dzielą się na wiele kategorii, jednak można pokusić się też o zaklasyfikowanie ich do dwóch podstawowych rodzin – gier „euro” i „ameri”. Pierwsze opierają się głównie na mechanice oraz niewielkiej losowości. Często pozbawione są „klimatu”, w przeciwieństwie do gier „ameri”, które charakteryzuje znacznie większa losowość generującą niemały dreszczyk emocji. Nasz serwis przystole.org skupia się głównie na tej drugiej rodzinie, co jednak nie oznacza, że od czasu do czasu nie pojawi się u nas hybryda lub pięknie i klimatycznie wykonane euro, takie jak Near and Far.

Poniżej przedstawiamy spis treści wszystkich gier planszowych, jakie znajdziecie na naszej stronie, podzielony na dwie części. Wraz z upływem czasu lista będzie powiększana i doprecyzowywana, ponieważ niektóre z tytułów tak naprawdę nie pasują tylko do jednej czy drugiej zakładki.

Gry Strategiczne – wszystkie „area control”, czasami „worker placementy” – pozycje wymagające od nas ścisłego planowania, opracowania taktyki i prowadzenia rozgrywki według założonej strategii.

Gry przygodowe – karciane jak i planszowe przygodówki z bohaterem, złoczyńcą czy też innymi monstrami w rolach głównych.

 

Gry strategiczne:


 

Gry przygodowe:


 

 

Deck Buildery to specyficzne karcianki, w których gracze budują swoją talię kart. Zazwyczaj startują oni z identycznymi, słabymi kartami i podczas swojej kolejki mogą nabyć nowe i lepsze, które po kupnie trafiają na stos kart odrzuconych. Po zużyciu wszystkich dostępnych kart, talie przetasowuje się i gracz ma szansę na dociągnięcie tego, co zakupił wcześniej.
Ten rodzaj karcianek cechuje się sporą ilością strategicznych decyzji, losowością, którą nieraz możemy ograniczyć oraz mobilnością – karty nie zajmują wiele miejsca. Oczywiście powyższy tekst należy traktować ogólnikowo, gdyż istnieją liczne wyjątki wśród opisanych gier i nieraz spotkamy się z tytułem zaprzeczającym regule – wychodzącym poza przyjęte normy i kryteria. Ponadto należy jeszcze wspomnieć o poolbuilderach, które różnią się od deckbuilderów głównie tym, że posiadane karty będziemy trzymać odkryte przed sobą na stole, a nie zakryte „na ręce”.

 

Deckbuildery/CCG: